ORGANIC FOOD ON A BUDGET

Dated: December 2 2017

Views: 205

Organic food usually tastes better, and is better for you, but it can also be very expensive compared to non-organic products. Organic food can cost nearly 50 percent more, thanks to the extra labor required to produce it and consumers’ demand exceeding supply.

So how do you get tasty organic food without spending a ton of extra money? Follow these tips to get more bang for your buck.


Shop at farmers’ markets: You can get fresh organic produce for far less at a farmers’ market than you’d pay at the grocery store. It’ll taste just as good, and you’re getting your food straight from the source.


Choose seasonal produce: Out-of-season produce usually has to be imported, and that can really drive up the price. Focus your meals on in-season fruits and vegetables so that you don’t end up paying $6.00 for a pound of organic asparagus.


Shop more frequently, and plan your meals around bulk sales: The trick here is to only buy what’s needed for your meals, and to only plan for a week of meals at most. That way you’re less likely to throw food away, because you can use leftover produce for more meals before it goes bad.


Grow your own: A home vegetable garden will provide some extremely cheap organic produce, and gardening can also be a fun and rewarding hobby.


http://www.breakthroughbroker.com/img/site_specific/uploads/crop_sm_Bp3.jpg


Ted M. Daigle

www.337homesearch.com

337-945-6763

Blog author image

Ted Daigle

About Ted Daigle – Realtor Growing up in Church Point, LA instilled values of hard work and dedication, which has carried over into every aspect of his life, including real estate. This Lafayette r....

Latest Blog Posts

Why Selling Your Lafayette Area House with a Real Estate Professional Is Essential

Why Selling Your Lafayette Area House with a Real Estate Professional Is EssentialSelling your house is no simple task. And when you sell on your own – known as a FSBO (or For Sale by

Read More

How to Save Money on Your Monthly Home Costs

Did you know that the average American homestead spends just over $17,000 a year on home-related costs? That breaks down to around $1400-$1500 per month. If you’re looking at that number and

Read More

Your Acadiana House Could Be an Oasis for Buyers

Sellers: Your House Could Be an Oasis for Buyers Seeking More OptionsSellers have a great opportunity this season as buyer demand still heavily outweighs the current supply of Acadiana homes for.

Read More

Important Distinction: Acadiana Homes Are Less Affordable, Not Unaffordable

Important Distinction: Homes Are Less Affordable, Not UnaffordableIt’s impossible to research the subject of buying a home without coming across a headline declaring that the fall in home

Read More